Refactoring Nedir?

Varolan yazılımları daha da geliştirmek için uygulanan tekniklere refactoring denmektedir.

Refactoring tanımını biraz daha açmak gerekirse, uygulamanın kaynak kodu üzerinde, kodun işlevselliğini değiştirmeden yapılan iyileştirme ve kod okunabilirliğini arttırma tekniklerine refactoring denmektedir.

Uygulama geliştirildikten sonra, dönüp arkanıza baktığınızda çoğu zaman yazdığınız kodun çok daha iyi bir şekilde yazılabileceğini farkedersiniz. Ya da, kodun belirli yerlerinde bulunan birtakım işlemlerin aslında çok da gerekli olmadığını düşünebilirsiniz. Üstelik uygulama kodu farklı kişiler tarafından okunacaksa (ki büyük ihtimal okunur da), kodu okuyacak kişilerin (bu ilerde siz de olabilirsiniz) yapılan işlemleri daha iyi anlayabilmesi için, kodun bazı noktalarının çok daha açık bir şekilde yazılması gerekebilir.

Tüm bu bakım işlemlerinde asıl amaç, kodun ana fonksiyonelliğini koruyarak birtakım iyileştirme ve kod okunabilirliğini arttırma çabalarıdır. İşte refactoring tekniklerini kullanarak yukarıda bahsedilen bakım işlemlerini oldukça etkili bir şekilde yazılımlarınıza uygulayabilirsiniz.

Bu noktadan sonra aklınıza, kodu iyileştirme işlemleri için neden bazı teknikler kullanmalıyım gibi birtakım sorular gelebilir. Küçük uygulamalar için bu sorular haklı gerekçelere sahip olabilir. Ancak orta ve büyük ölçekteki birçok projede, varolan kod üzerinde iyileştirme çabaları sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Refactoring teknikleri size varolan kod üzerinde kontrollü ve etkili değişiklikler yapmanıza olanak sağlar. Refactoring tekniklerine hakim olduktan sonra, uygulama kodları üzerinde yapacağınız iyileştirme işlemlerini çok daha verimli ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz. Çünkü ne tür bir iyileştirme işlemini hangi refactoring tekniğini kullanarak daha etkili bir şekilde çözebileceğinize karar verip, işlemleri bu yönde hayata geçirebiliyorsunuz.

Şunu tekrar hatırlatmam gerekir ki refactoring, uygulamayı nasıl verimli bir şekilde kodlayacağınız ile alakalı bir konu değildir. Burada ki ana hedef, varolan kod üzerinde iyileştirme işlemleri için geliştirilen etkili teknikleri kullanmaktır. Bu teknikler uygulandıktan sonra, uygulama kodu bir süre sonra siz ya da başka geliştiriciler tarafından çok daha rahat bir şekilde okunabilir hale gelecektir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s