Glimpse Nedir?

Glimpse açık kaynak kodlu bir uygulamadır. Tarayıcı üzerinden çalışma zamanlarını, server configuration’ları, request ve data kullanımını görebileceğiniz bir Nuget Package’dir. Projenize yüklemek için sadece ilgili Nuget Package larını yüklemeniz gerekiyor.

Package Manager Console’u açıp açıp => Önce “Install-Package Glimpse“, daha sonrada “Install-Package Glimpse.Mvc4” yazmanız yeterlidir. Ayrıca aktive etmek için “http://localhost:portno/Glimpse.axd” adresine gidip oradan “Turn Glimpse On“, deaktif etmek içinde yine adrese gidip “Turn Glimpse Off” demeniz yeterlidir.

Tüm bunları yaptıktan sonra Home Controller içerisine Index adında bir View ekledim ve gelin birlikte Glimpse ile hangi ViewEngine ler çalışıyor ve nelere bakıyor bunları görelim.:glimpse_views_viewengine_partial
Böylece ASP.NET MVC’nin çalışırken hangi ViewEngine’lere baktığını, ve küçük bile olsa kaybettirdiği performansı görebiliyoruz. Sonuçta bir proje içerisinde onlarca View’iniz olabilir ve bunların her birisine bu şekilde bakılması performans için önemli diyeceğimiz bir miktara çıkacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s