c# var, dynamic, object farkı

dynamic ile object Tipleri Arasındaki Fark

dynamic ile object arasındaki en temel fark, derleme zamanındaki tip uyumsuzluğu kontrolüdür. Bildiğiniz üzere object tipini kullanabilmemiz için unboxing (kutudan çıkarma) yapmamız gerekiyor. Yani bir tip object olarak tanımlanmışsa, karşı tarafta bunun tipinin ne olacağını belirtmeliyiz
Fakat dynamic tipi için böyle bir işleme gerek yok. dynamic tipler derleme sırasında hata almazken, object tipler için ise unboxing yapmalı, tipini açıkça belirtmeliyiz. Kısaca dynamic tipler bizi derleme hataları zahmetinden kurtarmaktadır. Fakat dynamic tipler her zaman güvenli bir program sunmayabilirler. Dikkatli kullanılmadığında çalışma zamanı hatalarına yol açabilirler. Bundan dynamic tipleri kullanmaktan kaçınmalıyız anlamı çıkarılmamalıdır. Tam tersine dynamic tip kullanımı bazen oldukça elverişli ve gerekli olabilmektedir.

var Anahtar Sözcüğü

dynamic tipleri anlatıp var tipinden bahsetmemek olmazdı. var tipi de tıpkı dynamic tipler gibi herhangi bir tipte bir değişken değeri olabilir. Temel düzeyde javascript biliyorsanız javascriptteki var tanımlayıcısıyla çok benzerlik gösterir. Peki aralarında ne gibi farklar var?

var ile dynamic Tipler Arasındaki Farklar

Yukarda var tipinin de değişken tiplerde değer alabildiğini ifade etmiştik. dynamic tiplerden bazı farklarla ayrılır. dynamic tipler null olabiliyorken var tipleri mutlaka bir başlangıç değerine sahip olmalıdır. Ayrıca ilk atanan tip neyse program sonlanana kadar aynı tipte olmak zorundadır. Bunu bir örnekle açıklayalım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s